Co to jest kryptowaluta i jak to działa?

Zainteresowanie dotyczące kryptowalut wzrasta. Obecnie interesuje się nim mnóstwo inwestorów, bowiem obserwuje się ogromny potencjał finansowy kryptowalut. Część osób ma krytyczne zdanie na ich temat oraz podchodzi do nich nieufnie ze względu na szereg niebezpieczeństw czyhających na użytkowników internetu w wielu miejscach w sieci. Czym są kryptowaluty, czy warto w nie inwestować oraz czy wiąże się to z ryzykiem? W tym tekście zawarte będą wszelkie informacje na ten temat.

Co to jest kryptowaluta?

Jest to waluta wirtualna, posiada unikalny kod, niemożliwy do przekształcenia, czy skopiowania. To on zapewnia gwarancję bezpieczeństwa. Każda waluta wirtualna będzie w takim razie ciągiem znaków, które ułożone w odpowiedni sposób tworzą niemożliwy do odszyfrowania kod. Posiadacz kryptowaluty gromadzi ją w swoim e-portfelu i może dzięki niej dokonywać transakcji. Jej wartość zmienia się w zależności od wolnego rynku, nie jest ona w żaden sposób kontrolowana, co powoduje największe wątpliwości inwestorów – strach przed tym, że w ułamku sekundy wszystkie kryptowaluty stracą na wartości. Nieufność wobec kryptowalut jest również spowodowana tym, iż są one jedynie wirtualne i nie mają wirtualnego zamiennika. Płynna jest więc wartość kryptowalut, jednak wyróżniają się one wysokim bezpieczeństwem, łatwością transakcji. Coraz więcej sklepów internetowych wprowadza możliwość płacenia za produkty właśnie dzięki kryptowalutom. Jedną z najpopularniejszych kryptowalut, która jest najbardziej zaufana i ma najdłuższą historię na rynku kryptowalut jest Bitcoin.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Najczęściej można spotkać się z opiniami oraz transakcjami dotyczącymi Bitcoina. Może istnieć tylko 21 milionów monet Bitcoina, dlatego też nie ma możliwości mnożenia Bitcoina, tak jak dzieje się to w przypatku dodrukowywania banknotów. Obecnie wartość Bitcoina na rynku wciąż wzrasta. Po ogromnym sukcesie tej waluty zaczęły się nią interesować coraz większe organizacje oraz firmy. Powstały również inne krypowaluty, na przykład: Litecoin, Zcash oraz  Ethereum. Zcasz obecnie ma wartość 220 dolarów, natomiast stworzony przez jednego z byłych pracowników google Litecoin ma bardzo dynamicznie rozwijającą się wartość, którą warto śledzić na bieżąco. Alternatywne do Bitcoina kryptowaluty różnią się przede wszystkim maksymalną liczbą monet, które  mogą istnieć oraz czasem przetwarzania bloku. Jednak to właśnie Etherum jest przełomowy. Z założenia ma mieć o wiele więcej funkcji,które nie kończą się na dokonywaniu transakcji, a umożliwiają też inwestowanie, obstawianie, czy opłacanie nim projektów z crowdfundingowych. Alternatywy Bitcoina stają się bardzo popularne, jednak istnieje zagrożenie związane z tym, iż z czasem może powstawać coraz więcej walut wirtualnych. Istnieją spekulacje na temat rośnięcia w siłę oraz słabnięcia walut wirtualnych. Najpowszechniejszą staje się opinia, iż rynek zweryfikuje każdą z nich, w skutek czego przetrwa tylko ich mała ilość, natomiast inne stracą na wartości i przestaną istnieć.

Jak zdobyć kryptowaluty?

Jest kilka sposobów na to, jak pozyskać waluty wirtualne. Najprostszą metodą jest założenie potrfela wirtualnego i kupno konkretnej ilości danej waluty. Można to zrobić za pośrednictwem wirtualnych kantorów, w których ceny są najwyższe. O wiele bardziej opłacalne jest kupowanie kryptowalut bezpośrednio od ich właścicieli. Są jednak inne metody. Popularne jest kupowanie walut wirtualnych na giełdach. Osoba zainteresowana kupnem zaznacza ile najwięcej może wydać, po czym czeka na oferty. Ostatnią, najmniej popularną, ponieważ wymagającą wiedzy i pracy praktyką pozyskiwania kyptowalut jest ich kopanie. Do tego aby stać się „górnikiem” wydobywającym waluty wirtualne wymagany jest sprzęt najwyższej klasy. Gorsze jakościowo urządzenia są kopaniem zanadto obciążane i nie dają sobie rady z tym procesem, wymagającym od komputera wykonywania wielu obliczeń. W tej chwili kopanie indywidualne, którego nie prowadzi się na większą skalę, jest nieopłacalne. Cena sprzętu i energii elektrycznej poświęconych na wykopanie walut często przewyższa ich wartość.

Dodaj komentarz